Sprzątanie magazynów, hal przemysłowych czy supermarketów to czynność konieczna dla zachowania ich w odpowiednim stanie estetycznym, technicznym i higienicznym. Czystość i porządek w zakładzie pracy to jeden z podstawowych czynników mających bezpośredni wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo pracowników i innych użytkowników pomieszczeń zakładowych oraz konsumentów.
Na każdym przedsiębiorcy ciąży obowiązek dopilnowania, by stanowiska pracy i hale produkcyjne były na co dzień sprzątane i utrzymane w należytym stanie technicznym i sanitarno-higienicznym. Konkretne wymagania w tym zakresie określają, właściwe dla danego rodzaju przedsiębiorstwa, przepisy BHP.
Wymogi BHP dotyczące porządku w zakładzie pracy
Przedsiębiorcy zobligowani są do zapewnienia pracownikom właściwego stopnia bezpieczeństwa, czystości i higieny pracy. Obowiązki pracodawców w tym zakresie są odgórnie narzucone przez prawo i ściśle określone przepisami BHP oraz wymogami stacji sanitarno-epidemiologicznych. Sanepid wyznacza w szczególności normy dotyczące zakładów pracy, w których produkuje się, przetwarza, spożywa lub sprzedaje żywność. Przepisy BHP odnośnie tego, jak powinno wyglądać utrzymywanie czystości w zakładzie produkcyjnym, mogą różnić się w zależności od przeznaczenia konkretnych pomieszczeń oraz od rodzaju prowadzonej na ich terenie produkcji. Złamanie obowiązujących przepisów może skutkować nałożeniem surowych kar finansowych na zarząd firmy, a niekiedy może nawet grozić zamknięciem przedsiębiorstwa.
Sprzątanie obiektów przemysłowych
Podczas produkcji i użytkowania hal przemysłowych, magazynów oraz innych pomieszczeń zakładowych generowane są różnego rodzaju zanieczyszczenia. Poza gromadzącym się na powierzchni urządzeń i podłóg kurzem, pojawiają się także odpady produkcyjne, mgły olejowe, kamienne osady, pyły przemysłowe itp. Niektóre zanieczyszczenia mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pracowników. Kurz i pył mogą przykładowo przedostawać się do wnętrza urządzeń produkcyjnych, co grozi uszkodzeniem ich mechanizmu, zaburzeniem pracy i obniżeniem wydajności. Takie sytuacje mogą również prowadzić do poważnych awarii, stwarzających niebezpieczeństwo dla pracowników. Zanieczyszczenia zalegające w sąsiedztwie urządzeń stwarzają też ryzyko spięć elektrycznych, których konsekwencją może być wybuch pożaru.
Dbanie o ład i higienę w zakładzie pracy leży zatem nie tylko w obowiązku, lecz również w interesie każdego przedsiębiorcy. Na szczęście nie jest konieczne angażowanie własnych pracowników w prace porządkowe. Istnieje wiele firm zewnętrznych specjalizujących się w sprzątaniu hal produkcyjnych, obiektów wielkopowierzchniowych i magazynowych. Profesjonalna firma, zaopatrzona w nowoczesny sprzęt i wysokiej jakości preparaty dezynfekujące – co jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotne – poradzi sobie z zaprowadzeniem porządku w każdym zakładzie. Zajmie się nie tylko usunięciem śmieci i brudu z podłóg czy urządzeń, lecz także z okien, ścian, przeszkleń i fasad. Zastosuje także odpowiednie środki zabezpieczające przed ponownym zanieczyszczeniem umytych powierzchni.